Danuta Wróblewska

c5eddf7b 0d0f 4118 bafb 47ee401eb271

Realizując blok tematyczny „Przyjaciele Ziemi” uczniowie klasy 1a utrwalali wiadomości na temat działań proekologicznych, takich jak: segregowanie odpadów, oszczędzanie wody i energii, korzystanie z ekologicznych środków transportu oraz komunikacji miejskiej, wykorzystywanie obydwu stron papieru podczas rysowania, zwracanie uwagi na znaki ekologiczne znajdujące się na opakowaniach kupowanych produktów, pakowanie zakupów do torby wielokrotnego użytku itp. Uczniowie poznali pracę ekologa. Segregowali odpady do odpowiednich pojemników. Dowiedzieli się, że recykling to bardzo ważna sprawa w dzisiejszych czasach. Odczytywali informacje związane z ekologią, zapisane na opakowaniach produktów. Wykonali tematyczne prace plastyczne oraz wiele ćwiczeń interaktywnych. Dzięki podejmowanym działaniom uświadomili sobie, że każdy powinien mieć swój wkład w ochronę środowiska naturalnego, gdyż Ziemia jest naszym wspólnym domem.

Czytaj więcej: Przyjaciele Ziemi – uczniowie klasy 1a
Ewa Zagórska

 20240418 161409„Ziemia to nasz wspólny dom – dbajmy o nią!” – pod takim hasłem przeprowadzono serię zajęć proekologicznych w klasie 2c, których zadaniem było uświadomienie dzieciom, jak kruchy jest ekosystem naszej planety i jak należy o niego dbać. Drugoklasiści poznali zagadnienia dotyczące ochrony środowiska, zmian klimatu, oszczędzania energii, wody, segregowania i wtórnego wykorzystania odpadów. Pracując w grupach, układali puzzle, rozwiązywali ekologiczne łamigłówki, rozmawiali o konieczności ochrony drzew i zastanawiali się, dlaczego są one tak ważnym elementem ekosystemu. Wszystkie te działania oparte były na ciekawych tekstach literackich. „Tu mówi lisek” Marii Ewy Letki – to jeden z nich. Na podstawie tego słuchowiska, dzieci układały zdania będące apelem zwierząt do ludzi. Pomysłów było co niemiara, a wszystkie bardzo trafne i niezwykle ważne. Korzystając z TIK, utrwalano zdobyte wiadomości. Pewnego dnia sala lekcyjna zmieniła się w małe śmietnisko, dzięki czemu uczniowie mieli okazję wykorzystać wiedzę w praktyce i wszystkie odpady posegregować do odpowiednich koszy. Na tablicy w sali lekcyjnej powstała dekoracja z prac plastyczno-technicznych, przedstawiająca „ekologiczne drzewa”, a efektem pracy w grupach są ciekawe ekologiczne lapbooki. Zwieńczeniem zajęć było złożenie przez dzieci przysięgi, że zawsze będą stać na straży dobra naszego wspólnego domu. Czekała też na nie niespodzianka. Drugoklasiści otrzymali list. Początkowo nie wiedzieli, czy mogą go otworzyć, bowiem adres na kopercie brzmiał „Miłośnicy planety Ziemia”. Krótkie klasowe dywagacje nad kopertą doprowadziły do jej otwarcia, bowiem uczniowie jednogłośnie stwierdzili, że kochają Ziemię i czują się jej przyjaciółmi. W kopercie znajdował się list do dzieci od … Ziemi, ale jaka była jego treść – to pozostanie tajemnicą drugoklasistów z 2c.

Czytaj więcej: Miłośnicy planety Ziemia z 2c
Anna Gizińska, Karolina Kluczek

23Dnia 24 kwietnia uczniowie klas 1b i 3b odwiedzili Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Skansen, który zwiedzali to zaciszna wieś z przełomu XIX i XX wieku, ukryta wśród łąk, pól i lasów. Ekspozycję tworzy 11 zagród chłopskich🏘, kościół, kaplica, a także dwory, kuźnia, karczma i wiatrak. Bielone wapnem i kryte strzechą chałupy otoczone warzywnikami 🏡, sadami i ogródkami kwiatowymi 🌻oraz miedze z pasącymi się zwierzętami 🦆 🪿 sprawiają, że wieś wciąż tętni życiem. Zwiedzanie połączone było z grą terenową, która wzbudziła wiele emocji. Należało odnaleźć fragmenty, które ukrywały zdjęcia. Wszystkim udało się odgadnąć hasło 🤓. Kolejnym punktem była przejażdżka wozem 🐎po terenie skansenu. Poza tym uczniowie mieli okazję przenieść się w czasie i poczuć się jak uczniowie w latach 50-tych. Uczestniczyli w warsztatach „Uczymy się kaligrafii” 👩‍🏫. Zajęcia odbywały się w letniej izbie lekcyjnej zaaranżowanej na klasę szkolną z lat 50 – tych XX w. Lekcja rozpoczęła się od założenia fartuszków 👩‍🎓, później uczniowie poznali dawne narzędzia oraz próbowali pisać stalówką i tuszem w specjalnym zeszycie do kaligrafii ✍️. To była ciekawa lekcja. Po dniu pełnym wrażeń, zmęczeni ale zadowoleni wróciliśmy do domu. 😀 Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji. 

Czytaj więcej: Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu - klasa 1b i 3b
Monika Kosut

5da4178b 9dc5 4912 9031 76993ecdf306

 Dzień Ziemi 🌏 jest największym ekologicznym międzynarodowym świętem, którego celem jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie, budowanie wspólnej odpowiedzialności oraz uświadamianie ludziom zagrożeń związanych z rozwojem przemysłu. W ostatnim tygodniu dzieci z klasy 3a aktywnie włączyli się do obchodów tego święta. Powstały ciekawe plakaty 🌿🍀przedstawiające naszą planetę. Uczniowie pracując w grupach wykonali bardzo pomysłowe zabawki z materiałów przeznaczonych do recyklingu. Nie zabrakło również rozmów na temat tego, jak my wszyscy możemy dbać o środowisko. Dzięki temu dzieci stworzyły zbiór zasad, jakimi wszyscy powinni się kierować. Uczniowie klasy 3a już doskonale wiedzą, że o planetę Ziemię powinien dbać każdy jej mieszkaniec, codziennie, nie tylko w jej święto. 🐞🌳🛴

Czytaj więcej: Dzień Ziemi w klasie 3a
Iwona Dróżdż

Logo FSM

Szanowni Rodzice,
we współczesnym świecie młodym ludziom już od najmłodszych lat towarzyszy Internet. Choć dzieci na co dzień z niego korzystają, nie zawsze potrafią robić to w sposób refleksyjny, odpowiedzialny i zapewniający im bezpieczeństwo. Zatem, jak zadbać o własne dziecko w dobie smartfonów i gier komputerowych? Co powinni wiedzieć rodzice na temat wpływu nowoczesnych technologii cyfrowych na rozwój emocjonalny dziecka? Czym jest agresja w sieci i jakie są konsekwencje z niej wynikające?
Jeśli chcemy pomóc sobie i naszym dzieciom, posłuchajmy specjalisty. Z myślą o rodzicach, dziadkach i wszystkich dorosłych, którzy opiekują się naszymi uczniami zaprosiliśmy do szkoły ekspertów programów profilaktyczno – edukacyjnych, którzy omówią kluczowe aspekty związane z wpływem nowoczesnych technologii na rozwój emocjonalny dzieci oraz zagrożeniami, jakie niosą za sobą środowiska wirtualne. Terapeuci podzielą się z Państwem swoją wiedzą i doświadczeniem, przekażą cenne informacje oraz praktyczne wskazówki, które pomogą w skutecznym wsparciu dzieci w świecie cyfrowym.

Wszystkich dorosłych, którzy chcą zadbać o dobrostan psychiczny swoich bliskich zapraszamy na godzinne spotkania:
8 maja 17.30 – rodzice/opiekunowie, dorosłe rodzeństwo, dziadkowie uczniów klas 6 - 7 - 8
8 maja 18.30 – rodzice/opiekunowie, dorosłe rodzeństwo, dziadkowie uczniów klas 4 - 5
10 maja 17.30 – rodzice/opiekunowie, dorosłe rodzeństwo, dziadkowie uczniów klas „0" - 1
10 maja 18.30 – rodzice/opiekunowie, dorosłe rodzeństwo, dziadkowie uczniów klas 2 - 3

*spotkania są dedykowane dla poszczególnych grup wiekowych, jednak ze względów organizacyjnych można wybrać sobie dogodny termin.

Martyna Burakowska

7ce17903 a27a 48a8 981e 0496da1167b4

 

W ramach obchodów Dnia Ziemi 🌏uczniowie klasy 2a utrwalili zasady segregowania śmieci tworząc wspólną gazetkę ekologiczną🌳🍀🍃.

Nie zabrakło także sił, by uprzątnąć teren wokół szkoły.🧤🧹Pogoda i humor dopisywały!😊

Potwierdzamy, że można łączyć przyjemne z pożytecznym.👍👌

Ziemio, masz w nas swoich sprzymierzeńców!😍🐌🦋

 

 

Czytaj więcej: Dzień Ziemi w klasie 2a
Iwona Glinka

 439311020 394761076860260 1637876580449523154 nDnia 24.04.2024r. uczniowie klasy 2d zwiedzili Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mińsku Mazowieckim. Dzieci zapoznały się z tajnikami niektórych zawodów. Mogły sprawdzić się w pracy kucharza, stolarza i murarza. Najpierw przygotowały słodkie rogaliki z ciasta francuskiego. W warsztacie stolarskim poradziły sobie z takimi narzędziami jak mlotek oraz urzadzeniami jak wkrętarka. Pod okiem nauczyciela zawodu p.Zbigniewa Sudo własnoręcznie wykonali piekne drewniane stołeczki. Na końcu zbudowali miniaturowy dom z prawdziwych cegieł. Rogaliki smakowały wyśmienicie, stoleczki przydały się na przystanku komunikacji miejskiej podczas oczekiwania na autobus linii M4. Trochę zmęczeni, ale zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły. Bardzo dziękujemy Panu Zbigniewowi Sudo za zaproszenie i gościnę.

Czytaj więcej: klasa 2d w CKZiU
p. S. Osica

18f50bed c064 4668 8737 0a7ca73cd4ea W ostatnich dniach uczniom klasy 2b przyświecała idea kształtowania nawyków prozdrowotnych i proekologicznych. Dzieci zdobywały nową wiedzą na temat piramidy zdrowego żywienia i witamin, przygotowywały pyszne owocowe przekąski, a także miały warsztaty z zakresu udzielania pierwszej pomocy zrealizowane przez ratownika medycznego. Ponadto z okazji Dnia Ziemi wychowankowie powtórzyli sobie tematy związane z segregacja odpadów i recyklingiem. Poprzez wykonywanie licznych prac plastycznych i zadań utrwalili sobie jak ważna jest nasza planeta i dbałość o nią. Zapraszam do obejrzenia zdjęć z wykonywanych aktywności. S. Osica

Czytaj więcej: Kwiecień w 2b
Karolina Kluczek

4 8

 22 kwietnia to Światowy Dzień Ziemi. Ten dzień skłania nas do refleksji nad przyszłością naszej planety oraz nad tym jak ważna jest ochrona środowiska i co ludzie, w tym też dzieci mogą zrobić, żeby żyć w zgodzie z naturą. W klasie 1b uczniowie również obchodziły to ekologiczne święto przypominające o potrzebie ochrony środowiska. Pierwszoklasiści przygotowali pracę plastyczną „Ziemia w naszych rękach”. Były też quizy ekologiczne, zagadki i różne zadania z zakresu ekologii. Dzieci wykazały się dużą wiedzą, kreatywnością i umiejętnościami. Nauczyły się, co to jest recykling i jak należy segregować śmieci. Na koniec uczniowie zagrali w grę planszową, która utrwaliła zasady recyklingu. To był wspaniały dzień i mamy nadzieję, że zaowocuje wrażliwością i mądrym postępowaniem wobec naszej Matki Ziemi. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Czytaj więcej: Dzień Ziemi w klasie 1b